Prawo do odstąpienia od umowy
1. Klient zgodnie z ustawą z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumenckich oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta może odstąpić od umowy sprzedaży internetowej bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od daty wydania produktu (daty otrzymania przesyłki).
Do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem (
wzór PDF »). Oświadczenie, o którym tu mowa należy przesłać na adres:
Witu Sp. z o.o
ul Żmichowskiej 21
15-159 Białystok
lub pocztą elektroniczną:
sklep@odpowiednik.com
W przypadku skorzystania przez Klienta z ww. uprawnienia, zwrot wzajemnych świadczeń powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie czternastu dni.
2. Aby zwrócić towar, należy wysłąć go najtańszą przesyłką pocztową na nasz adres z formularzem odstąpienia i kopią dowodu zakupu.
Witu Sp. z o.o
ul Żmichowskiej 21
15-159 Białystok
Nie przyjmujemy przesyłek odsyłanych do nas za pobraniem.
Koszty odesłania towaru ponosi kupujący.
3. Zwracany towar nie może być używany ani uszkodzony Muszą być spełnione poniższe warunki:
a) towar nie był używany;
b) towar nie został pozbawiony fabrycznego opakowania - folii, jeżeli taką posiadał;
c) towar nie został w inny sposób zniszczony.
4. Prawo zwrotu przysługuje wyłącznie Klientom będącym osobami fizycznymi. Prawo zwrotu nie przysługuje podmiotom prawnym i osobom prowadzącym działalność gospodarczą, jeżeli produkt został zakupiony na potrzeby firmy (osoby prawnej, działalności gospodarczej).
5. Chcielibyśmy uprzedzić, że zgodnie z prawem ponoszą Państwo odpowiedzialność za zmniejszenie wartości towaru na skutek obchodzenia się z nim w inny sposób niż jest to konieczne do zapoznania się z charakterem, właściwościami i funkcjonowaniem towaru (np. jeśli używają Państwo perfum także potem, gdy raz już je Państwo wypróbowali).
Ustawa o prawach konsumenta stanowi implementację Dyrektywy 2011/82/UE, a ta w motywie 47 stanowi źródło wykładni w zakresie stosowania art. 34 ust. 4 ustawy o prawach konsumenta. Dyrektywa w motywie tym wskazuje, że:
"w celu stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania towarów konsument powinien obchodzić się z towarami i sprawdzać je tylko w taki sam sposób, w jaki mógłby to zrobić w sklepie"
Z doświadczenia życiowego Sądu Apelacyjnego wynika, że perfumy, które były otwierane, testowane i użytkowane nie będą mogły być sprzedane ponownie jako produkt pełnowartościowy. Perfumy otwierane tracą swe właściwości zapachowe (chemiczne) z uwagi na kontakt ze światłem, zbyt wysoką temperaturą, nadmierną wilgotnością. Zaznaczyć należy, że perfumy posiadają zamknięcie z atomizerem albo są zamykane za pomocą korka. Otwarcie perfum poprzez wyjęcie korka może spowodować również ich wylanie. W takim przypadku zwrócone perfumy nie będą zawierały swej pierwotnej ilości. Umieszczenie folii na opakowaniu ma na celu wykazanie, że nie było ono otwierane. Usunięcie folii świadczy natomiast o okoliczności odwrotnej. W ocenie Sądu również produkt nie posiadający folii nie może być wprowadzony do sprzedaży jako produkt pełnowartościowy, niewadliwy. Ponowna sprzedaż perfum otwieranych, uszkodzonych lub z naruszonym opakowaniem jest prawdopodobnie możliwa, jednakże nie za swą pierwotną cenę. Istota instytucji odstąpienia od umowy zostanie w tym wypadku naruszona. Konsument otrzyma bowiem swe świadczenie w całości (zwrot ceny), zaś przedsiębiorca towar, który utracił przynajmniej częściowo swe właściwości.
Z tych względów uznać należy, że właściwości produktu w postaci perfum powodują, że na mocy art. 10 ust. 3 pkt 5 ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkod..., konsumentowi nie przysługuje prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość.
WYROK
VII AGa 1142/18
Sąd Apelacyjny w Warszawie VII Wydział Gospodarczy
Dnia 28 listopada 2018 r
Uwaga:
Przed odebraniem przesyłki zawsze sprawdź w obecności kuriera, czy nie uległa uszkodzeniu w transporcie. Jeżeli opakowanie posiada widoczne uszkodzenia zewnętrzne, zalecamy odmówienia przyjęcia przesyłki i spisanie protokołu uszkodzenia, a następnie skontaktowanie się z nami pod numerem telefonu: 530 190 801.
Paczki są dostarczane niezależną firmą przewozową i kurierzy mają prawo odmówić możliwości otwarcia przesyłki przed zapłatą, gdyż ich obowiązkiem jest tylko i wyłącznie dostarczyć przesyłkę w nienaruszonym stanie. Można natomiast w obecności kuriera dokonać otwarcia paczki, po opłaceniu kwoty pobrania i pokwitowaniu odbioru paczki. W przypadku jakichkolwiek niezgodności, kurier sporządza protokół, będący podstawą późniejszej reklamacji.
Dział Obsługi Klienta jest do Państwa dyspozycji w godzinach: 8:00 - 16:00 - od poniedziałku do piątku
tel.: 530 190 801
email:
sklep@odpowiednik.com